آشنایی با ما

در رایحه چه می گذرد؟

سالها پیش با رایحه ای از شکوفه های دوستی و همدلی دور هم جمع شدیم تا شروعی دوباره داشته باشیم برای زنان سرپرست خانواری که به سختی و با پشتکاری زنانه و همتی مردانه، بار مشکلات خانواده ای را به دوش می کشیدند. زنانی که براساس آمارهای رسمی کشور، سرپرستی 6/8 درصد خانواده های ایرانی را به عهده داشته و در معرض آسیب و تهدیدهای گوناگون قرار داشتند.

بارها دیده بودیم که روش سنتی فقرزدایی، فرد نیازمند را در مرتبه اجتماعی و اقتصادی اش در قالب یک مصرف کننده صرف نگه می­دارد که روز به روز از عزت نفس او کاسته می­شود. اما این بار رایحه تدبیری دیگر اندیشید تا این باغبانان مهربان و رنجدیده، خزان زندگی خود وفرزندانشان را به بهاری دیگر تبدیل کنند. باوری که می پنداشت مددجویانش بیش از فقر مالی از فقر و محرومیت فرهنگی و اجتماعی رنج می برند.

با این هدف در سال 1370 مؤسسه فرهنگی رایحه به عنوان یک نهاد مردمی مشغول به کار شد و در سال 1376 علاوه بر فعالیت فرهنگی به امور خیریه هم پرداخت و بعدها یعنی در سال 1383، این بنیاد با کسب مجوز از وزارت کشور و نیروی انتظامی به عنوان نهادی غیردولتی و به شیوه هیئت امنایی آغاز به کار کرد.

بنیادی نوپا که گام هایش را به امید خدا بر می داشت تا غم از چهره های رنج دیده بزداید...

گام اول: توانمندسازی زنان و توسعه مهارتهای زندگی و حرفه ای و شغلی آنان، برای این­که قدرت و توانایی مقابله با مشکلات اجتماعی و اقتصادی را بدست آورند.

گام دوم: توجه به فرزندان مستعد و پرتلاش مددجویان، چرا که با ارتقاء سطح تحصیل و رشد شخصیت اجتماعی این کودکان و نوجوانان در کنار آموزشهای مهارت زندگی و آگاهی اجتماعی، زمینه ارتقاء و بستر مناسب تحول در این خانواده ها فراهم ­شود.

گام سوم: توجه به سلامت جسمی و روانی خانواده­های تحت حمایت بنیاد، تا انرژی و توان لازم برای بهبود زندگی را بدست آورند.

 با برداشتن هر گامی، مهر خداوند را به وضوح  می دیدیم و با عنایت به بزرگواری پروردگار، با گذشت زمان و گسترش ابعاد فعالیت بنیاد، توانستیم در بخشهای مختلف به اهداف خود جامه عمل بپوشانیم.

این بنیاد با شعار "تحصیل فرزندان مستعد و توانمندسازی خانواده های زن سرپرست" و با ارائه خدمات بسیار، فرصت استفاده از زندگی و دسترسی به آینده ای بهتر را برای این قشر فراهم آورده است. این بنیاد به طور معمول حدود 300 خانواده زن سرپرستِ دارای فرزندِ زیر 18 سال را در شعبه مرکزی و بیش از 900 دانش­آموز را در تهران و مناطق محروم، تحت پوشش خود دارد. حدود 70 نیروی داوطلب به صورت پاره وقت و تمام وقت در بنیاد، مشغول به فعالیت میباشند که عمده این افراد را بانوان داوطلب تشکیل می­دهند. جذب منابع مالی در بنیاد خیریه رایحه به طور عمده از طریق برقراری ارتباط پیوسته با خیرینِ مشخص، صورت میگیرد و هیات مدیره بنیاد، مسئول اصلی جذب منابع کلان است.  البته بخشی از منابع مالی بنیاد و همچنین ساختمان و هزینه های مربوط به آن، از طریق موسسه فرهنگی رایحه فاطمه (س) تأمین میگردد.

بنیاد رایحه هر ساله تعدادی خانواده نیازمند زن سرپرست را پذیرش و برای توانمند سازی آنها برنامه ریزی می­کند و در مقابل تعدادی از خانواده های تحت پوشش خود را که به تشخیص بنیاد به خودکفایی رسیده اند، ترخیص می­نماید. میانگین دوره حضور خانواده ها در رایحه حدود 4 سال میباشد.

 

خدماتی که به مددجویان ارائه میدهیم

در این بخش تعدادی از خدمات مرسوم که به مددجویان عزیز ارائه میدهیم را معرفی کردیم

Img

خدمات حمایتی رایحه

مددکاری:

.    فراهم کردن بستری مناسب جهت دستیابی زنان سرپرست خانوار به استقلال اقتصادی

·    ساماندهی مشکلات اجتماعی زنان سرپرست خانوار

·    پیشگیری از آسیب های اجتماعی و اخلاقی

تحصیلی:

·   بالا بردن سطح تحصیلی دانش آموزان تحت پوشش، در مقاطع تحصیلی مختلف

·   تغییر نگرش فرهنگی خانواده های تحت پوشش نسبت به تحصیل فرزندان

·   پیشگیری از افت تحصیلی و افزایش انگیزه دانش آموزان

·  ارتقای بهداشت روانی دانش آموزان

·   فراهم کردن امکانات لازم برای ورود دانش آموزان مقطع پیش دانشگاهی و هنرستان به دانشگاه های معتبر کشور

دانشجویی:

.  حمایت مالی از دانشجویان مستعد و نیازمند

مهارت آموزی و اشتغال:

.  تشخیص استعداد و توانایی افرادو معرفی آن ها به بخش های مختلف

.  توسعه مهارت های حرفه­ای زنان نیازمند

.  ایجاد تسهیلات خاص برای خودکفایی زنان

.  ایجاد اشتغال برای زنان سرپرست خانوار

بهداشت و درمان:

·    ارتقای سطح سلامت جسمی و روانی خانواده های تحت پوشش

·    اعطای کمک بلاعوض در صورت عدم توانایی مالی

·    ارتقای دانش بهداشتی خانواده های تحت پوشش

پشتیبانی  و مالی:

.   تأمین جهیزیه و سیسمونی به خانواده های نیازمند

.   اعطاء وام به نیازمندان

.   تأمین سبد غذایی مورد نیاز خانواده ها

کلینیک مشاوره :

کلینیک مشاوره و مددکاری همدلی به عنوان بخش مستقل با مجوز سازمان بهزیستی از سال 89 به ارائه خدمات مشاوره فردی و گروهی می پردازد. عمده ترین فعالیت مشاورین در این بخش  پیگیری مشکلات و مسائل مادران سرپرست خانوار و ارائه راه حل های اثربخش به آنها در حل مشکلات خانوادگی و اجتماعی ... و ریشه یابی مشکلات روحی روانی و در صورت نیاز ارجاع به روانشناس است.

روش های حمایت از ما

روش های حمایت از ما می تواند بیشتر از موارد زیر باشد و شما عزیزان می توانید از هر طریق ممکن ما را برای خدمت رسانی بیشتر حمایت کنید

  • پرداخت حضوری و الکترونیکی

    علاقه مندان به مشارکت در این کار خیر می توانند کمک­های خود را به شماره حساب­ زیر به حساب بنیاد نیکوکاری رایحه واریز نمایند:

      

    بانک ملت (جام)  11100017 و (شماره کارت 3555-4616-3379-6104)

  • سبد غذایی

    تهیه ی سبد غذایی برای افراد محروم تحت پوشش

آخرین اخبار ما را بخوانید

برای با خبر شدن از فعالیت های ما به این بخش سر بزنید

تماس با ما

شما می‏‌توانید برای ارائه رهنمودها، طرح نظرات و دیدگاه‌ها، کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر، با روش‌های زیر با ما تماس برقرار نمایید:

شعبه مرکزی

آدرس

جاده مخصوص کرج- نرسیده به شهرک اکباتان- کوی بیمه سوم- خیابان شهید عظیمی- نبش کوچه مهرداد- پ2

سامانه پیامک

پست الکترونیک

...

برای آسان شدن کمک رسانی، اپلیکیشن اندرویدی نیکوکار را نصب کنید