در فعالیت 6 ساله بنیاد نیکوکاری رایحه در روستای دهکهان از توابع شهرستان کهنوج، برنامه های این بنیاد در راستای توسعه پایدار جامعه محلی از طریق فقرزدایی، اشتغال آفرینی زنان و حمایت تحصیلی از دانش آموزان به طرز ملموسی اثربخش بوده است. در سالهای حضور رایحه در دهکهان، تعداد 40 زن سرپرست خانواده و نیازمند دهکهانی از طریق پخت نان محلی، ترویج دامپروری، قنادی رایحه، تهیه غذای خانگی و همچنین تولید و فروش صنایع دستی، انواع ترشیجات و فراورده های خرما به درآمد ثابت رسیده اند. این بنیاد تعدادی از دانش آموزان نیازمند و مستعد روستا را تحت پوشش و بورسیه تحصیلی قرار داده است. در گزارش زیر تلاش کرده ایم خلاصه ای از مهمترین فعالیت های بنیاد نیکوکاری رایحه را در سه ماه دوم سال 1402 را تشریح نماییم.
*ادامه ساخت مرکزکارآفرینی دهکهان (اشتغال، امید، زندگی)
مرکز کارآفرینی رایحه در روستای دهکهان از توابع شهرستان کهنوج در جنوب استان کرمان با هدف ترویج کار و کارآفرینی، مهارت آموزی، استعداد یابی و سامان دادن به تولیدات روستایی مبتنی بر علوم و فنون روز دنیا در حال احداث می باشد. مخاطبان دوره های آموزشی این مرکز تمام اهالی روستاهای جنوب کرمان در گروه های سنی مختلف می باشند که با شرکت در کارگاه های آموزشی به دنبال کسب مهارت جدید برای راه اندازی یا توسعه کسب و کار خود در روستاها می باشند. بخشی از فعالیت های این مرکز به ترویج کارآفرینی برای کودکان و نوجوانان روستایی اختصاص خواهد یافت که نسل آینده از مهارت و هوش مالی و اقتصادی لازم برای کارآفرین شدن بهره مند گردد. ساخت ساختمان مرکز کارآفرینی شروع شده و در مرحله پی ریزی فونداسیون و و اجرای ستون و سقف می باشد.
*بخش پشتیبانی
در طرح پنجشنبه های مهربانی با حمایت خیرین رایحه در تهران، هر پنجشنبه به نیت خیرات اموات، نان نذری توسط زنان نانوای روستا پخته و بین خانواده های نیازمند توزیع شد. این پویش باعث شده است که درآمد نانواها در ماه حدودا 20 درصد افزایش یابد و نان گرم و با کیفیت، به دست خانواده های نیازمند برسد. در سه ماه فصل تابستان 3000 قرص نان محلی (به ارزش 24 میلیون تومان) در قالب طرح پنجشنبه های مهربانی در سه روستای دهکهان، بجگان و امیرآباد پخته شد و بین 60 خانواده نیازمند به صورت هفتگی توزیع گردید و تعداد 300 پرس غذای گرم (به ارزش 30 میلیون تومان) در تهیه غذای داداپز دهکهان پخته شد و بین خانواده های نیازمند روستا توزیع گردید.
تعداد 2 راس گوسفند به ارزش 10 میلیون تومان در روستای دهکهان ذبح و بین 40 خانواده ایتام و نیازمند توزیع شد
واحد خبر رایحه جنوب کرمان- فرزاد میرشکاری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *