بنیاد نیکوکاری رایحه از سال 86 حمایت خود را در جنوب کرمان، از روستاهای محروم این منطقه آغاز کرد و حدود 8 سال است که فعالیت های رایحه در منطقه دهکهان آغاز شده است و تعداد 143 خانواده تحت حمایت رایحه هستند.

امسال با شروع سال تحصیلی حدود 1000 بسته لوازم تحریر و تعدادی کتاب های کمک درسی انتشارات خیلی سبز و نشر الگو هم بین دانش آموزان در مناطق قلعه گنج، کهنوج، روستاهای دهکهان، رمشک، کنگرو، اردوگاه، چاه المدین، سورتاک، ریگ متین، عباس آباد و چلپایی توزیع شد. همچنین در مجتمع آموزشی ممتاز و مدرسه امام حسین در قلعه گنج، تعداد محدودی یونیفرم و کفش هم اهدا شد. شرح فعالیت های یک ساله رایحه جنوب کرمان در سال 1402 به شرح ذیل است.

 بخش پشتیبانی

زنان کارآفرین رایحه در روستاهای دهکهان، بجگان و امیرآباد در طرح پنشجنبه های مهربانی مشارکت کردند و مجموعا 13900 قرص نان محلی به ارزش 111 میلیون تومان و پخت 2000 پرس غذای گرم که به صورت هفتگی بین خانواده های ایتام و نیازمند توزیع شد.

2200 بسته ارزاق و ذبح 15 راس گوسفند و مقادیر قابل توجهی آرد در منطقه قلعه گنج و مدارس و  روستاهای جنوب کرمان و بین خانواده های ایتام و نیازمند توزیع گردید.

بخش اشتغال

تعداد 40 زن سرپرست خانوار دهکهانی از طریق پخت نان محلی، ترویج دامپروری، قنادی رایحه، تهیه غذای خانگی و همچنین تولید و فروش صنایع دستی، انواع ترشیجات و فراورده های خرما و کار در کارگاه خیاطی به درآمد ثابت رسیده اند.

رونق فروشگاه آنلاین رایحه روستا، حدود 400 کیلو خرما، 600 کیلو ترشی انبه و 700 کیسه پارچه ای توسط زنان سرپرست خانوار در جنوب کرمان تولید و در فروشگاه مجازی رایحه روستا به ارزش 180 میلیون تومان به فروش رسید.

2 کارگاه خیاطی به مبلغ 40 میلیون تومان تجهیز شد.

برای 3 نفر از زنان سرپرست خانواده در روستاهای دهکهان، امیرآباد و کهنوج یک دستگاه خمیرگیر برقی به مبلغ 10 میلیون تومان و یک سایبان ایرانیتی به ارزش 8 میلیون تومان ساخته شد تا بتوانند میزان فروش نان محلی خود را تا 3 برابر افزایش دهند.

تعداد 8 نفر از بانوان قلعه گنج زیر نظر اساتید دوره مهارت آموزی و طراحی دوخت را گذرانده و به صورت مستقل مشغول به کارشده اند.

تعداد 244 اصله نخل در منطقه دهکهان کاشته شد

برای نخستین بار تعداد 7 مرغ تخم گذار به ارزش 2 میلیون و 100 هزار تومان بین 4 خانواده روستای دهکهان به منظور ایجاد اشتغال قرار گرفت.

مرکز کارآفرینی رایحه در منطقه دهکهان با هدف ترویج کارآفرینی، مهارت آموزی، استعداد یابی و سامان دادن به تولیدات روستایی مبتنی بر علوم و فنون روز دنیا به مساحت 220 متر مربع در حال احداث می باشد. مخاطبان دوره های آموزشی این مرکز، اهالی روستاهای جنوب کرمان در گروه های سنی مختلف هستند و با شرکت درکارگاه های آموزشی به دنبال کسب مهارت جدید، جهت راه اندازی یا توسعه کسب و کار خود در روستاها می باشند. بخشی از فعالیت های این مرکز به ترویج کارآفرینی برای کودکان و نوجوانان روستایی اختصاص خواهد یافت، که نسل آینده از مهارت و هوش مالی و اقتصادی لازم برای کارآفرین شدن بهره مند گردند. ساخت مرکز کارآفرینی از مرداد ماه سال جاری آغاز شده و در مرحله اجرای ستون و سقف می باشد و تا پایان سال جاری بیش از 45 درصد ساختمان به بهره برداری خواهد رسید.

واحد خبر رایحه جنوب کرمان : فرزاد میرشکاری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *