قلعه گنج در چه وضعی به سر می‌برد؟

استان کرمان یکی از ثروتمندترین استان‌های کشورمان است. این استان، دارای معادن گران‌بها و صنایع ثروت‌افزایی با باغات زرخیز خرما و پسته است و علی‌رغم وجود این منابع، جنوب و قسمت گسترده‌ای از این استان، بالأخص مردم قلعه‌گنج و توابع آن در فقر مطلق به سر می‌برند.

بنیاد نیکوکاری رایحه سالیان درازی است که با غم مردم محروم این منطقه شریک شده و با اقدامات زیربنایی نظیر ساخت چندین مدرسۀ شبانه‌روزی، حمام، مسجد، خانه‌ی بهداشت، مراکز کارآفرینی و تجهیز بیمارستانی و اعزام گروه‌های متعدد از خیرین محترم، سعی در کاهش آلام و سختی‌های ساکنین این منطقه داشته است.

علاوه بر تأمین بودجه‌ی رفاهی و آموزشی چندین مدرسه‌ی شبانه‌روزی، تعداد زیادی از دانش‌آموزان یتیم و مستعد تحصیلی را نیز تحت پوشش حمایت مالی قرار داده و هر ماه مبلغ 50 هزار تومان به حساب این دانش‌آموزان واریز نموده و علاوه بر تأمین روپوش و لوازم‌التحریر و کتاب‌های کمک‌آموزشی در 3دوره­ی عید نوروز، ماه رمضان و آغاز سال تحصیلی هم کمک‌های نقدی می‌نماید. البته قابل ذکر است که تعداد زیادی از خیرین گرامی مستقیماً و یا با واسطه به این بنیاد خیریه اعتماد نموده و هرکدام با تحت پوشش قرار دادن یک یا بیشتر(بعضاً ده فرزند) حمایت‌های مالی خود را از طریق بنیاد رایحه به این دانش‌آموزان یتیم، محروم و مستعد می‌رسانند.

مبالغی که این خیرین به حساب فرزندان معنوی خود واریز می‌کنند، از مبلغ 40هزار تومان شروع می‌شود و بعضاً بنا به درخواست خود تا 100هزار تومان هم افزایش می‌یابد.

در سال تحصیلی 94 – 93 تعداد 122 دانش‌آموز به شکل پراکنده و 160 دانش‌آموز در مدارس تحت حمایت رایحه(مارز، ممتاز، امام‌حسین و…) و 5 دانشجو(عمران، زبان عربی، مشاوره، روانشناسی و حسابداری) از این منطقۀ محروم تحت پوشش حمایت‌های مالی ماهیانه قرار داشته که بعضاً به تعداد می­دهیم به علت فارغ‌التحصیلی، ازدواج، مهاجرت و ترک تحصیل و… ترخیص گشته و دانش‌آموزان مستعد و بی‌بضاعت دیگری جایگزین گشته‌اند.

علاوه بر کمک‌های پراکندۀ درمانی نیز به متقاضیان این منطقه داده شده است. اسناد این کمک‌ها در بخش درمان بنیاد موجود است. از جمله:

– کمک به درمان جراحی فلب مادر یکی از مددجویان در بیمارستان مسیح دانشوری تهران

– کمک به درمان کلیه و سنگ‌شکنی یکی از دانش‌آموزان تحت پوشش در شهرستان کهنوج

– کمک به درمان مشکل استخوانی دستان دانش‌آموز و پیوند انگشت در بیمارستان شهر کرمان

– کاشت حلزونی گوش یک کودک و تهیۀ سمعک و ده‌ها مورد دیگر.

قابل ذکر است که مدرسۀ شبانه‌روزی ممتاز قلعه‌گنج که توسط خیرین بنیاد رایحه ساخته شده، مجهز به یکی از قوی‌ترین کادرهای آموزشی و وسایل کمک‌آموزشی بوده و در حال گسترش و توسعه می‌باشد.

به بالا