این بنیاد با شعار “تحصيل فرزندان مستعد و توانمندسازي خانواده هاي زن سرپرست” و با ارائه خدمات بسيار، فرصت استفاده از زندگی و دسترسی به آینده ای بهتر را برای این قشر فراهم آورده است. این بنیاد هم اکنون حدود 225 خانواده زن سرپرستِ دارای فرزندِ زیر 18سال را تحت پوشش خود دارد. حدود 50 تن به صورت پاره وقت و تمام وقت در بنیاد مشغول به فعالیت می‌باشند، که عمده این افراد را بانوان داوطلب تشکیل می­دهند. جذب منابع مالی در بنیاد خیریه رایحه به طور عمده از طریق برقراری ارتباط پیوسته با خیرینِ مشخص، صورت می‌گیرد و هیات مدیره بنیاد مسئول اصلی جذب منابع کلان است. گردش مالی رایحه سالانه بالغ بر 400 میلیون تومان می‌باشد. البته بخشی از منابع مالی بنیاد -حدود 10 درصد- همچنین ساختمان و هزینه های مربوط به آن، از طریق موسسه فرهنگی رایحه فاطمه (س) تأمین می‌گردد.

هر ساله بنیاد رایحه تعدادی خانواده نیازمند زن سرپرست را پذیرش کرده و جهت توانمند سازی آن‌ها برنامه ریزی می­ کند و در مقابل تعدادی از خانواده های تحت پوشش خود را که به تشخیص بنیاد به خودکفایی رسیده‌اند، ترخیص می ­نماید. میانگین دوره حضور خانواده‌ها در رایحه حدود 6 سال می‌باشد.

تفاوت رایحه با سایر خیریه های فعال در حوزه خانواده، تعریف شفاف مأموریت آن به خانواده های زن سرپرست دارای فرزند زیر 18 سال، تلاش جهت تحت پوشش قرار دادن تمامی نیازهای خانواده در راستای توانمندسازی، و سیستم مددکاری آن می­باشد. هر خانواده پس از پذیرش در بنیاد به یکی از مددکاران بنیاد سپرده می­شود و از این پس این مددکار واسط بین بنیاد و خانواده می­شود­. مددکار با خانواده ارتباطی صمیمانه برقرار کرده، مسائل و مشکلات خانواده را به بنیاد انتقال می‌دهد و پیگیر برنامه های بنیاد در خانواده می‌شود.

با توجه به اینکه بنیاد رایحه جامعه هدف خود را خانواده قرار داده، جهت پاسخ گویی به نیازمندی‌های آن‌ها در راستای توانمند سازی، درگیر طیف گسترده ای از فعالیت ها می‌شود. هم اکنون بنیاد رایحه خدماتی را در زمینه های درمان، آموزش، تحصیلی، اشتغال، تأمین مایحتاج، مشاوره و برنامه های فرهنگی- تفریحی، برای خانواده های تحت پوشش خود ارائه می‌دهد.

همان‌طور که ذکر گردید، در کنار بنیاد خیریه رایحه، موسسه فرهنگی رایحه فاطمه (س) از سال 1372 ایجاد شده است. این موسسه با برگزاری کلاس‌های گوناگون و فعالیت های فرهنگی حامی بنیاد نیکوکاری رایحه می‌باشد. کلیه درآمدهای این موسسه صرف امور خیریه بنیاد می‌گردد.  خدمات موسسه فرهنگی رایحه فاطمه (س) شامل کتابخانه عمومی دختران با برخورداری از 11000 جلد کتاب در حوزه‌های علمی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اعتقادی، روانشناسی، کتب مرجع، مقالات علمی تخصصی و کتاب‌های کمک آموزشی؛ کلاس‌های کامپیوتر، آموزش زبان، رشته های هنری کاردانش، آموزش‌های هنری، کلاس‌های جهاد دانشگاهی، و کلاس‌های فرهنگی قرآنی و اعتقادی است.

بنیاد نیکوکاری رایحه حامی دانش آموزان نیازمند مستعد در تحصیل، حاصل تلاش جمعی، اراده، باور، و انسان دوستی ایرانیان است. این بنیاد مردم نهاد مشتاق است همه آنچه را در رایحه می‌گذرد با یاوران و یاران همیشگی خود شریک شود تا همه از حاصل این تلاش جمعی مطلع شوند.

همه عزیزانی که مایلند بدانند در رایحه چه می‌گذرد با مراجعه به بخش‌ها : اخبار رایحه، خبرنامه رایحه ، گزارش تصویری و داستان‌های رایحه  می‌توانند از آخرین رویدادها،‌ برنامه های آتی، نحوه فعالیت و عملکرد رایحه مطلع شوند.

به بالا