شهرستان‌های محروم کشور به دلیل ضعف بنیۀ مالی ساکنین و همچنین کمبود زمینۀ اشتغال، با مشکلات عدیدۀ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی روبه‌رو هستند. در این میان خانواده‌های بی‌سرپرست ساکن در این‌گونه مناطق بسیار آسیب‌پذیر بوده و توجه و امداد بیشتری را طلب می‌کنند.

هیئت مدیرۀ بنیاد نیکوکاری رایحه در راستای حمایت و کمک به دانش‌آموزان باهوش و مستعد این قشر محروم و نیازمند، علاوه بر تهران، فرامنطقه‌ای عمل نموده و سه استان را برای این عمل خداپسندانۀ خود انتخاب نموده است که: شهرستان قلعه‌گنج از توابع استان کرمان، خرمشهر و آبادان از شهرهای محروم خوزستان و شهرستان بیجار از استان کردستان می‌باشند.

از دی ماه سال 1390 فعالیت برای شناسایی و تحقیق از دانش‌آموزان مستعد خرمشهر و آبادان آغاز شده و در ابتدا 60 دانش‌آموز بی‌سرپرست در این استان تحت حمایت قرار گرفتند؛ قریب به اتفاق این فرزندان، یتیم بوده و پدرانشان در حوادث مختلف فوت کرده و مادرانشان بیکار بودند. در این چهار سال حمایت‌های نقدی به حساب هر دانش‌آموز تعلق گرفت که مبلغ 25 هزار تومان برای دانش‌آموزان دبستانی و 30 هزار تومان برای دانش‌آموزان مقطع راهنمایی و 35 هزار تومان برای دانش‌آموزان مقطع دبیرستان و 100 هزار تومان برای دانشجویان است؛ و این مبالغ، سالانه افزایش می‌یابد.

هم‌اکنون کلیۀ دانش‌آموزان، مبلغ 50 هزار تومان دریافت می‌نمایند؛ علاوه بر این، برای سه مناسبت عید نوروز و ماه مبارک رمضان  و شروع سال تحصیلی هم کمک‌های نقدی واریز می‌گردد، به‌طور مثال به مناسبت عید نوروز 94 برای هر دانش‌آموز مبلغ 100 هزار تومان، در ماه مبارک رمضان برای هر خانواده مبلغ 100 هزار تومان و در آغاز سال تحصیلی نیز برای هر دانش‌آموز، مبلغ 100 هزار تومان واریز گردید. در طی این چند سال از این تعداد مددجو، ده‌ها مورد فارغ‌التحصیل گردیده و یا ازدواج نموده‌اند که طبق مصوبات بنیاد ترخیص شده‌اند. در سال تحصیلی 94 – 93 تعداد دانش‌آموزان استان خوزستان 66 نفر و تعداد دانشجویان سه نفر بوده که  در رشته‌های حسابداری، نقشه‌کشی و طراحی لباس مشغول به تحصیل بودند. از این تعداد، 3 دانشجو و همچنین 12 دانش‌آموز به علت ازدواج، فارغ‌التحصیلی و بعضاً هم به علت ترک تحصیل، ترخیص گشته و در حال حاضر تعداد 51 دانش‌آموز، تحت پوشش بنیاد رایحه قرار دارند.

به بالا